دستگاه کارتخوان سیار یا ثابت بخریم؟ چه تفاوتی دارن

دستگاه کارتخوان سیار یا ثابت بخریم؟ چه تفاوتی دارن+ مزایا و تفاوت ها

دستگاه کارتخوان سیار یا ثابت

اگه شما تا حالا از دستگاه کارتخوان در کسب و کار خودتون استفاده کرده باشید حتما از این موضوع اطلاع دارید که دستگاه های کارتخوان به طور کلی در دو نوع سیار و ثابت وجود دارند. دستگاه های کارتخوان سیار همونطور که از نام این دستگاه ها پیداست ثابت نیستند و شما امکان جا به جایی و حمل و نقل این دستگاه ها رو دارید.

اما نوع دوم دستگاه های کارتخوان ثابت هستند که به مکان و موقعیت محدود هستند و شما امکان جا به جایی این دستگاه ها رو ندارید.

با این وجود هر دو نوع این دستگاه ها بسیار پر طرفدار هستند و باعث شدند تا افراد در زمان خرید دستگاه کارتخوان به این سوال برسند که دستگاه کارتخوان سیار بخریم یا ثابت؟ چه تفاوتی دارن؟

امروز ما در این مقاله از پارت ارتباط آوا قصد داریم تا شما عزیزان رو با این دو نمونه از دستگاه های کارتخوان های آشنا کنیم تا شما بتوانید بر حسب نیاز و موقعیت شغلی خودتون یکی از انواع کارتخوان سیار و ثابت رو انتخاب کنید، پس با ما همراه باشید.

دستگاه های کارتخوان سیار

همونطور که در بالا گفتیم و از نام این دستگاه ها مشخص هست این دستگاه ها، دستگاه هایی هستند که قابلیت حمل و نقل دارند و شما این امکان رو دارید که از این دستگاه ها به صورت سیار و در هر جایی استفاده کنید.

در واقع دستگاه های کارتخوان سیار با استفاده از باتری شارژ می‌شوند و شما بعد از شارژ دستگاه، میتوانید به مدت 8 تا 48 بر حسب نوع دستگاه و میزان شارژی که در خودش نگه می‌دارد استفاده کنید.

اگه تا حالا گذر شما به بی ار تی، مترو و یا دست فروشی های کنار خیابان افتاده باشه و یا اگه تا حالا غذایی از رستوران سفارش داده باشید دستگاه های کارتخوان سیار رو در دست این افراد و یا کارکنان حتما دیدید. اما نکته ی مهمی که در این بین وجود داره این هست که میزان نگهداری شارژ دستگاه کارتخوان با میزان استفاده شما از این دستگاه رابطه مستقیم داره.

هر چقدر که میزان استفاده شما در طول روز بیشتر باشه دستگاه شارژ بیشتر رو مصرف میکنه و به طبع برعکس، هر چقد که شما استفاده‌ی کمتری از دستگاه داشته باشید، دستگاه شارژ بیشتر رو در خودش نگه می‌داره.

به عبارت دیگه لزوما یک دستگاه کارتخوان برای شما به مدت 48 ساعت به صورت فول شارژ، نیست. این موضوع دقیقا مانند شارژ گوشی های تلفن های همراه هست که شما به هر میزان استفاده ای که از تلفن های خودتون دارید به همان میزان شارژ تلفن شما کم میشه.

انواع دستگاه های کارتخوان سیار موجود در بازار ایران

 1. دستگاه کارتخوان سیار مورفان مدل H9
 2. دستگاه کارتخوان سیار مورفان مدل MF919
 3. دستگاه کارتخوان سیار پکس مدل S910 mini
 4. دستگاه کارتخوان سیار پکس مدل S900
 5. دستگاه کارتخوان سیار پکس مدل S58
 6. دستگاه کارتخوان سیار پکس مدل S90
 7. دستگاه کارتخوان سیار آیزینو مدل V71
 8. دستگاه کارتخوان سیار پکس مدل S910
 9. دستگاه کارتخوان سیار نیوپوز مدل NEW7210
 10. دستگاه کارتخوان سیار نیوپوز مدل NEW8210
 11. دستگاه کارتخوان سیار NEXGO G3

مزایای دستگاه های کارتخوان سیار

یکی از مزایای دستگاه های کارتخوان سیار فروش محصولات و ارائه هر نوع خدمات بدون وابستگی به مکان هست. شما با استفاده از این دستگاه ها این امکان رو دارید که در هر جایی خدمات خودتون رو ارائه بدید و تراکنش های مالی خودتون رو بسیار راحت تر و متنوع تر انجام بدید.

پس بنابراین میتوان نتیجه گرفت که این دستگاه ها در بیشتر کردن سرعت زمان انجام کارها و همچنین کم کردن مدت زمان انتظار مشتریان شما نقش بسزایی دارند.

یکی دیگر از مزایای این دستگاه ها کوچیک و خوش دست بودن این دستگاه‌هاست. پس برای مشاغل و کسب و کارهایی که به صورت متحرک فعالیت می‌کنند برای مثال فروشگاه های اینترنتی، رستوران ها و در کل مشاغلی که در یک مکان ثابت فعالیت ندارند یا دارای پیک هستند و از قابلیت پرداخت وجه در محل برخوردارند، این نوع دستگاه ها بسیار مناسب هستند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش پرداخت های آنلاین به دلیل راحتی و آسانی و همچنین روی کار آمدن کیف پول های دیجیتالی و شیوع ویروس کرونا، استفاده از وجه نقد در بین مردم بسیار کمتر شد و دستگاه های کارتخوان مخصوصا کارتخوان های سیار محبوبیت زیادی پیدا کردند.

این کارتخوان ها با توجه به ویژگی ها و مزایی که دارند تمام نیازهای کاربران رو برطرف می‌کنند. در کنار همه ی این موارد از مهم‌ترین مزایای دستگاه های کارتخوان سیار میشه به بروز رسانی و پیشرفت مداوم این دستگاه ها اشاره کرد.

دستگاه های کارتخوان سیار از نظر قیمت با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که در اختیار صاحبان این دستگاه ها قرار می‌دهند بسیار مقرون به صرفه هستند و برای مشاغلی که جزو کسب و کارهای کوچک محسوب می‌شوند این امکان رو فراهم می‌کنند که بدون نیاز به صورت گرفتن هزینه های اضافی در یک ثبت الکترونیکی تراکنش های مالی رو انجام بدهند.

لازم به ذکر هست که این دستگاه های کارتخوان دارای فناوری های بهتری نسبت به دستگاه های کارتخوان ثابت هستند.

حتما تا حالا مشاهده کردید که از این دستگاه ها در مراکز بزرگ خرید و یا در کل مراکز دارای سیستم کارتخوان فروشگاهی استفاده میشه. دلیل این موضوع این هست که میتوان از دستگاه های کارتخوان سیار در زمان اوج پرداخت و شلوغی ها استفاده کرد تا از تهیه نسخه پشتیبانی در دفاتر فروش برای ساده سازی خدمات مشتری جلوگیری بشه.

این دستگاه ها همچنین باعث فروش بیشتر و افزایش فروش در کسب و کارها هم‌ می‌شوند. یکی از مزایای دستگاه های کارتخوان امنیت بالای این دستگاه ها هست به طوری که صاحبان این دستگاه ها نیاز کمتری برای دانستن اطلاعات امنیتی در مورد دستگاه ها دارند چون معاملاتی که انجام شده رمز گذاری می‌شوند و اطلاعات کارت افراد در دستگاه ذخیره نمی‌شود.

با این کار خطر نقض امنیت بشدت کاهش داده میشه و مقررات امنیتی هم ساده تر می‌شوند. جلوگیری از قطع درختان هم یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه های کارتخوان سیار هست.

شاید برای شما این موضوع سوال باشه که چطور این اتفاق ممکنه؟ در جواب این سوال باید بگیم که برخی از دستگاه های کارتخوان سیار فاقد رسید چاپی هستند و این‌ رسید برای شما چاپ نمیشه، به همین دلیل این دستگاه ها باعث جلوگیری از قطع درختان و صرفه جویی در مصرف کاغذ می‌شوند.

دستگاه کارتخوان سیار مورفان H9

ویژگی‌های دستگاه های کارتخوان سیار

دستگاه های کارتخوان سیار مزایا و ویژگی های زیادی دارند که برخی از این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

 • کوچیک و اندازه مناسب دستگاه
 • استفاده از دستگاه بدون محدودیت مکانی
 • قابلیت حمل و نقل آسان دستگاه و سیار بودن
 • پشتیبانی از سیم کارت، شبکه wifi و اینترنت 4G

دستگاه های کارتخوان ثابت

تا این قسمت از این مقاله ما به معرفی دستگاه کارتخوان سیار و ویژگی ها و مزایای این دستگاه ها پرداختیم و در ادامه به معرفی دستگاه کارتخوان ثابت می پردازیم که احتمالا این دستگاه رو بهتر می‌شناسید، چون دستگاه های کارتخوان ثابت جزو اولین کارتخوان هایی بودند که وارد بازار ایران شدند.

روش کار دستگاه های کارتخوان ثابت به این‌ صورت هست که دستگاه کارتخوان ثابت به وسیله ی ارتباط از طریق خط تلفن و یا استفاده از کابل اینترنت، تراکنش های مورد نظر شما رو انجام می‌دهند.

همونطور که از اسم این دستگاه ها مشخص هست، این دستگاه ها در مکانی ثابت هستند و شما مانند دستگاه های کارتخوان سیار امکان جا به جایی این دستگاه ها رو ندارید. تنها مقدار فاصله ای که شما میتوانید این کارتخوان ها رو جا به جا کنید  به اندازه بلندی سیم خود دستگاه هست.

 

مزایای دستگاه کارتخوان ثابت

دستگاه های کارتخوان ثابت هم مزایایی دارند که به شرح زیر هستند:

 • این نوع از دستگاه های کارتخوان سیار قابلیت اتصال به صندوق های فروشگاهی رو دارند.
 • این دستگاه ها قابلیت ارائه خدمات B2B و B2C به شرکت ‌ها و سازمان ‌های طرف قرارداد رو هم دارند.
 • امکان تخصیص چند حساب به کارتخوان ثابت و واریز وجه به انتخاب پذیرنده به هر یک از حساب‌ ها هم جزو مزایای این دستگاه ها به شمار میره.
 • صاحبان دستگاه های کاتخوان ثابت این امکان رو دارند که با استفاده از سرویس اینترنت و یا خط تلفن از چندین دستگاه کارتخوان ثابت استفاده کنند.

ویژگی های دستگاه کارتخوان ثابت

ویژگی ها و مزایای زیادی دارند که  برخی از این ویژگی ها به شرح زیر هستند:

 • روشن شدن سریع
 • میزان قطع شدن ارتباط کم
 • نور صفحه ی نمایش بسیار عالی
 • سرعت بالا در حین انجام تراکنش
 • داشتن امنیت بالا در زمان انجام‌ تراکنش

انواع دستگاه های کارتخوان ثابت موجود در بازار ایران

 1. دستگاه کارتخوان ثابت پکس S80
 2. دستگاه کارتخوان ثابت وریفون 520
 3. دستگاه کارتخوان ثابت اینجنیکو 1500

بالاخره دستگاه کارتخوان سیار بخریم یا ثابت؟

با توجه به توضیحات مختصری که دادیم پاسخ این سوال رو باید خود شما با توجه به نیاز کسب و کارتون بدید. اگه شغل شما در مکانی ثابت هست و شما و نیازی به جابجایی ندارید استفاده از کارتخوان ثابت هم انتخاب مناسبی برای شماست.

اما اگه شما نیاز به جابجایی های شهری و برون شهری دارید و نیاز دارید که همیشه کارتخوان همراهتون باشه، بهترین گزینه برای شما یک کارتخوان سیار با عملکرد عالی هست. ولی اگه شغل شما در مکان ثابتی هم باشه، شما میتونید علاوه بر انتخاب دستگاه کارتخوان ثابت از کارتخوان های سیار هم استفاده کنید. و برای این موارد اصلا محدودیتی وجود نداره.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

در حوزه پرداخت الکترونیک کارتخوان های موجود در بازار دو نوع هستند که نوع اول ثابت و محدود به مکان و موقعیت، و نوع دوم کارتخوان های سیار هستند که اصلا ثابت نیستند و بسیار هم پرطرفدار می باشند.

حال با توجه به اینکه این دو نمونه دستگاه کارتخوان بسیار پرطرفدار هستند، این موضوع باعث شده که افراد در زمان خرید دستگاه کارتخوان این سوال رو از فروشندگان بپرسند که دستگاه کارتخوان سیار بخریم یا ثابت؟ و این کارتخوان ها چه تفاوتی دارن؟

ما در این مقاله از پارت ارتباط آوا به معرفی مزایا، ویژگی ها و انواع این دستگاه ها پرداختیم تا شما عزیزان با این دستگاه ها به طور کامل آشنا بشید و با توجه به نیاز کسب و کارتون دستگاه کارتخوان مدنظرتون رو انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *